თემა
საგანი/ინტეგ
რირებული
საგნები
|
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
თემა:ბულინგი-სასკოლო
ოინი თუ ნორმად ქცეული ძალადობა?
ინტეგრირებული
საგნები: ისტორია , ლიტერატურა
|
მასწავლებლის/
მასწავლებლების
სახელი
გვარი;
|
ნინო დოლიშვილი
|
სწავლის საფეხური;
|
საბაზო საფეხური. IX-კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი;
|
კლასში არის 23 მოსწავლე და არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს სპეციალურ მიდგომას.
|
გაკვეთილის
აქტუალობა;
|
მოსწავლეები გაიგებენ ,,ბულინგის“
მნიშვნელობას
|
სასწავლო მიზნები
მოსალოდნელი
შედეგები
|
გაკვეთილის
მიზანი:
ცოდანა:გაკვეთილის
ბოლოს მოსწავლეები გაიზიარებენ და ისწავლიან ძალადობის სხვადასხვა ფორმებს, გაეცნობებიან
ისეთი ტერმინების დეტალურ შინაარსს როგორიცაა:
ბულინგი, სტიგმა•
მოსწავლეებიგააცნობიერებენსაკუთარითავისადასხვებისადმიპატივისცემისმნიშვნელობას;
უნარები:
მოსწავლეები შეძლებენ ადამიანის
უფლებების დარღვევის იდენტიფიცირებას და
ამ უფლებების დაცვის გზებზე მსჯელობას; მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ თნამშრომლობის,
კომუნიკაციის, დისკუსიისუნარჩვევები.
დამოკიდებულებები:
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ
უარყოფითი დამოკიდებულება ადამიანის უფლებათა
დარღვევის მიმართ.მოსწავლეებს განუვითარდებათ
ტოლერანტული განწყობა, სტერეოტიპებისადმი კრიტიკული მიდგომა;
გაკვეთილის
მისახწევი შედეგები: ესგ
მოქ.IX.8.მოსწავლეს
შეუძლია საზოგადოებაში მშვიდობიანი თანაარსებობის საფუძვლებისა და პირობების კვლევა
.გნიხილავს საქართველოს
მოსახლეობის მრავალ ფეროვნებას, როგორც საზოგადოებაში მშვიდობიანი თნარსებობისა და
ტოლერანტობის საფუძველს.
|
გაკვეთილს ვიწყებ
ორგანიზაციული სააკითხით, შემდგომ მოსწავლებს ვაცნობ გაკვეთილის მიზანს, გაკვეთილის
დასაწყისშივე მოსწავლეებს ვაცნობ
რაში შეფასდებიან, შეფასების გამოკრულია
თვალსაცინო ადგილას , მოსწავლეები იცნობენ
სეფასების რუბრიკებს. ვიწყებ საშინაო
დავალების გამოკითხვას. მოსწავლეებს დავალებული ჰქონდათ წვილებში ჩაეტარებინათ მცირე კვლევა სკოლის საზოგადოებაშიშედგენილი
კითხვარის სასვალებით.
1.რა არის ბულინგი?
2.არის თუ არა ძალადობა სკოლაში?
3.რამდენად
დაცულად და უსაფრთხოდ გრძნობთ თავს სკოლაში?
4.რას მიიჩნევთ ძალადობად?
მოსწავლეები კლასის ინაშე იწყებენ კვლევის შედეგების წარედგენას, შემდგომ ვაჩვენებ 5 წუთიან ფილმს ,,რომი“
ფილმის ნახვის მერე იმართება დიალოგი კითხვების მეშვეობით:
1.რა ემოციები და შთაბეჭდილებები დატოვა ფილმმა თქვენზე?
2.რა პრობლემაა წამოჭრილი ფილმში?
3.ძალადობის რა ფაქტები ჩანს ფილმში?
4.რა არის ამ ფილმის ძირრითდი თემა?
ამ საკითხის გან ხილვის შემდეგ ვიწყებ მინი ლექციის
ჩატარებას თემაზე ,, ბულინგი“ განვიხილავ ბულინგის სახეებს.
ვიწყებ ბულინგისა და მისი სახეების განხლვას: ბულინგი
ტერმინია რომელიც აღნიშნავს გარიყვას, შეშინებას, ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ დევნას. ეს არის აგრესიული და ნეგატიური ქცევა.
არსებობს ბულინგის რამდენიმე სახეობა:
ფიზიკური ბულინგი გულისხმობს- ფიზიკურ თვასხმას.
სიტყვიერი ბულინგი გულისხმობს- სიტყვიერ შეურაწყოფას,
რომელიც დაკავშირებულია ეროვნებასთან, რელიგიასთან, რასასთნ და ა.ს.შ
არაპირდაპირი ბულინგი გულისხმობს- ინფორმაციის ჭორის
გავრცელებას, იგი ბულინგის ყველაზე გავრცელებული სახეობაა.
კიბერ ბულინგი
გულისხმობს- ბულინგის ტექსტურ გზავნილებს, სურათებს, ბლოგებისა და სოციალური ქსელის
საშვალებით.
ბულინგის ფორმების
განხილვაში მოსწავლეები აქტიურიად არიან ჩართულები და გამოთქვამენ საკუთრ აზრს.
შემდგომ დაფაზე ,, T“ დიაგრამის საშვალებით მოსწავლეებს ვთხოვ ჩამოთვალონ
აგრესორი ბავშვის და მსხვერპლი ბავშვის დამახხასიათებელი თვისებები
აგრესორი ბავშვი მსხვერპლი ბავშვი
რეფლექსიისათვის მოსწვლეებს წყვილებში დაურიგებ თითო
ფურცელს და ვთხოვ გაკვეთილზე განხილული თემის გარშემო დასვან შეკითხვა და გაუცვალონ
მეზობელ წყვილს შეკითხვები, წყვილებმა გასცენ
ერთმანეთის შეკითხვებს პასუხი ამით დავადგენ რამდენად კარგათ გაიგეს გაკვეთილზე განხილული
საკითხები.
საშინაო დავალება
მოსწავლეებმა
ბულინგისშემთხვევებზე მოფიქრონ პრობლემისგადაჭრის
ალტერნატიული გზები.
#
|
აკტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიძების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
აქტივობის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი
|
|
გამოწვევის
ფაზა
|
|
|
|
|
|
1
|
საშინაო დავალების გამოკითხვა. მოსწავლეებმა უნდა წარადგინონ კვლევის
შედეგები
|
პრეზენტაია
|
წყვილებში
|
სკოლის საზოგადოება
|
8წ.
|
დასახელებულთემაზემოსწავლეთასაწყისიცოდნისგამოვლენა, ინტერესებისაღძვრა..
|
2
|
ფილმის ჩვენება და განხილვა , სოციალური კლიპი ,,რომი“
|
კითხვა პასუხი
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
ინტერნეთი,
კომპიუტერი, პროექტორი,
დაფა.
|
10წ.
|
ინტერესებისაღძვრა, ემოციებისგააქტიურება;
ახალითემაზეფიქრისთვისკლასისმობილიზება,
|
|
სიღმისეული
ვდომა
|
|
|
|
|
|
3
|
ახალი თეორიული მასალის გადაცემა თემაზე ,, რა არის ბულინგი“
|
ლექციური
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
დამხმარე სახელმძღვანელო, ინტერნეტი
|
8წ.
|
ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
|
4
|
მასწავლებელი სთხოვს მოსავლეებს ,,T”
დიაგრამაზე
ჩამოთვალონ ჯერ აგრესორი ბავშვის მახასიათებელი
თვისებე, მერე მსხვერპლი ბავშვის
თვისებები და იმსჯელონ მათ ნეგატიურობაზე.
|
გონებრივი იერიშის მეთოდით
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
|
2წ.
|
ინტერესებისაღძვრა, ემოციებისგააქტიურება;
ახალითემაზეფიქრისთვისკლასისმობილიზება;
|
|
რეფლექსია
|
|
|
|
|
|
5
|
მიზნობრივი დავალება :გაკვეთილზე განხილული თემის გარშემო დაუსვან ერთმანეთს
წერილობით კითხვები და გადასცენ მეზობელ წყვილებს პასუხის გასაცემად
|
კითხვა პასუხი
|
წყვილებში
|
|
10წ.
|
ახალი და ძველი ცოდნის დაკავშირება, თანამშრომლობის უნარების განვითარება,
|
6
|
საშიანო და ვალების მიცემა
|
მოიფიქრონ ბულინგის შემთხვევებზე პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზები.
|
ინდივიდუალური
|
დამხმარე სახელმძღვანელო, ინტერნეტი
|
2 წ.
|
პრობლემის გადაჭრის უნარჩვვების გამომუსავება
|
7
|
შეფასება
|
ი
|
|
|
5წ
|
|
შეფასებისტიპებიდამეთოდები: განმსაძღვრელი და განმავითრებელი.
მოსწავლეებს საშინაო დავალებაში განმსაზღვრელიშეფასებით
ვაფასებ მათ უნდა წარმოადგიონ პრეზენტაციები.
განმავითარებელიშეფასებისათვისგამოვიყენებუკუკავშირს.
მოსწავლის სახელი გვარი
შეფასების
კრიტერიუმები
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
საინტერესო შესავალი (პრობლემის იდენტიფიცირება)
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
კვლევების/ნაშრომის წარმოჩენის უნარი
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
შემოქმედებითი უნარი
|
0
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
პრობლემის გადაჭრის გზების შეთავაზება
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
თემის გასაგებად წარმოდგენა (ლოგიკური ჯაჭვი)
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
საუბარი (გამართულობა, ტემბრი)
|
0
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
თვალსაჩინოებების გამოყენება
|
0
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
აუდიტორიასთან კონტაქტი
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ინფორმაციის ფლობის უნარი (ადეკვატური კითხვა-პასუხი)
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ჯამი
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ამ შემთხვევაში მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში ენიჭება ნული ან ერთი ქულა და საბოლოო ქულის გამოსაყვანად ითვლება მათი ჯამი. მაქსიმალური ჯამი არის ათი ქულა.
საგანი
გაკვეთილის
თემა
|
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
თემა:ადგილობრივი
თვითმართველობა არსი და ისტორია
|
მასწავლებლის/
მასწავლებლების
სახელი
გვარი;
|
ნინო დოლიშვილი
|
სწავლის საფეხური;
|
საბაზო საფეხური. IX-კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი;
|
კლასში არის 23 მოსწავლე და არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს სპეციალურ მიდგომას.
|
სასწავლო მიზნები
მოსალოდნელი
შედეგები
|
გაკვეთილის
მიზანი:
ცოდნა:
მოსწავლეები იწავლიან, გაიზრებენ,
აგილობრივი თვითმართველობის არს და ისტორიას.
ჩამოუყალიბდებათ სწორი დამოკიდებულება მოქალაქის როლსა
და პასუხისმგებლობაზე თვითმართელობის განხორციელებაში.
გაკვეთილის
მისახწევი შედეგები:
სტანდარტი: მოქ.IX.10.მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოსბსაქართველოს
სახელმწიფო მართელობის სისტემა.
●მსჯელობს განსხვავებებზე ცენტრალურ და ადგილობრივ ხელისუფლებას შორის
●თნაკლასელებთნ ერთად აჯგუფებს ხელისუფლების სხვადაასხვა შტოს(აღმასრულებელი, საკანონმდებლო და სასმართლო) და განასხვავებს
მათ ფუნქციებს.
● ტანაკლასელების ჯგუფთნ ერთდ ირჩევს რომელიმე სახელმწიფო ორგანოს(მაგ.გამგეობა/მერია,პარლამენტი,სასამართლო,
სამინისტრო და ა.შ) მონაწილეობს შესაბამის
სიმულაციურ თმაშში ,,სამსახურის ერთი დღე“
|
#
|
აკტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიძების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
აქტივობის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი
|
|
გამოწვევის
ფაზა
|
|
|
|
|
|
1
|
მასწავლებელი დაფაზე წრს ,,ადგილობრივი თვითმართვეობა“ და ,,ხელისუფლების
დანაწილება“, მოსწავლეებს სთხოვს ამ ცნებებზე შექმნან ასოციაციური რუკა
|
გონებრივი
იერიში
|
მთელ კალსთნ ერთდ
|
|
|
დასახელებულთემაზემოსწავლეთასაწყისიცოდნისგამოვლენა, ინტერესებისაღძვრა. ემოციებისგააქტიურება;
ახალითემაზეფიქრისთვისკლასისმობილიზება,
|
|
|
|
|
|
|
|
|
სიღრმისეული
ვდომა
|
|
|
|
|
|
2
|
დოკუმენტზე მსჯელობა,რომელშიც ილია ჭავჭავაძის მოსაზრებებია თვითმართელობის
შესახებ.
ჯგუფემბს ევალებათ საკუთრი აზრის ჩამოყალიბება, თუ რაზე იყო დოკუმენტში
მსჯელობა.
|
წყაროს ანალიზი
|
ჯგუფური
|
წინასწარ მომზადებული
ქსერო ასლები სადაც წყაროა მოცემული , ფორმატის ფურცლები
|
8წ.
|
ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
|
4
|
ნამუშევრების წარდგენის შემდეგ
მასწავლებელიმოსწავლეებს თნმიმდევრულად უსვამს კითხვებს:
1.რასაღნიშნავსილიაჭავჭავაძეტერმინით ,,უმაღლესიმთვრობა“?
2.რისიხაზგასმასურსილიაჭავჭავაძესსიტყვებით ,,პირვველმა
საშვალებამ ვერსად ვერ გაამართლა“?
3.ილია ჭავჭავაძის აზრით,ვის და რატომ უნდა გაუნაწილოს ხელისუფლება მთვრობამ?
4.რამდენათენთნხმებითილიაჭვჭავძისმიერგამოთქმულ
მოსაზრებებს?
|
კითხვა პასუხი
|
მთელ კლასთნ ერთდ
|
|
2წ.
|
|
5
|
წყაროს გარჩევის შემდეგ მასწავლებელი
მოსწავლეებთნ ერთდ განიხილავს ხელ, ისუფლების დანაწილების სქემას და ცდილობს, მათგან
მიიღოს პასუხი კითხვაზე-რატომ არის მნიშვნელოვანი ხელისუფლბის დანაწილება
(როგორც ცენტრალურ, ასე ადგილობრივ დონეზე)? ამასთნ მასწავლებელი ატარებს მინი ლექციას თვითმართველობის ისტორიაზე.
|
კითხვა პასუხი,
ლექციური
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
ფლიფჩარტის ფურცელზე წინასწარ
მომზადებული სქემები
|
|
ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
|
|
რეფლექსია
|
|
|
|
|
|
6
|
პოლიტიკოსის საჯარო გამოსვლა ტექსტის შექმნა.
მოსწალემ უნდა წარმოიდგინოს თავი პოლიტიკოსად რომელიც ადგილობრივი თვითმართელობის
განვითარებას ადვოკატირებს. უნდა დაწეროს საჯარო გამოსვლის ტექსტი, რომელშიც ადგილობრივი თვითმართველობის
მნიშვნელობას გაუსვამს ხაზს.
|
როლური თმაში
|
ინდივდუალური
|
დავალების პირობის ქსერო ასლები,
|
|
ახალი და ძველი ცოდნის დაკავშირება,
|
7
8
|
შეფასება
საშინაო დავალება
საზოგადოებრივი აზრის კვლევა:
1.რა არის თვით მართველობა?
2. მიგიღიათ თუ არა მონაწილეობა ადგილობრივი თვითმართველობის არჩევნებში
მონაწილეობა? რატომ?
3.თქვენი აზრით რამდენათ ეფექტურად მუშაობს ადგილობრივი თვითმართველობა
თქვენს მუნიციპალიტეტში?
|
განმსაზღვრელი;
განმავითრებელი
ინტერვიუ
|
ინდივიდუალურად
ჯგუფურად
|
რუბრიკა
წინასწარ შედგენილი კითხვარის ქსერო ასლები
|
|
რამდენად სწორად ესმით საქართველოში ადგილობრივი თითმართველობის არსი
და როგორია დამოკიდებულება მის მიმართ.
|
შეფასებისტიპებიდამეთოდები:განმსაზღვრელი და განმავითრებელი.
მოსწავლეები განმსაზღვრელი ქულით შეფასდებიან ტექსტის
შექმნაში.
განმავითარებელიშეფასებისათვისგამოვიყენებთვითშეფასების
რუბრიკას
ამ შემთხვევაში მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში ენიჭება ერთი ან ორი ქულა და საბოლოო ქულის გამოსაყვანად ითვლება მათი ჯამი. მაქსიმალური ჯამი არის ათი ქულა
#
|
კრიტერიუმები
|
1-ქულქ
|
2-ქულა
|
1
|
მოსწავლემ დავალების
არსი გაიგო
|
|
|
2
|
დავალების შექმნისას მოსწავლემ შემოქმედებითი უნარი გამოავლინა
|
|
|
3
|
თზულება კომპოზიციურ
ერთობას წარმოადგენს
|
|
|
4
|
თხზულებიდან
ჩანს რომ მოსწავლეს ესმის ადგილობრრივი თვითმართველობის არსი
|
|
|
5
|
თხზულებიდან
ჩანს, რომ მოსწავლე ადგილობრივი თვითმართველობის მნიშვნელობას აცნობიერებს
|
|
|
ჯგუფურიმუშაობისთვითშეფასებისრუბრიკა
კრიტერიუმები
|
დიახ
|
არა
|
ჯგუფმა სამუშაოს
მიზანი კარგათ გააცნობიერა
|
|
|
სამუშაო ორგანიზებული
იყო, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად და თნაბრად გადანაწილდა
|
|
|
ჯგუფის ყველა
წევრი იყო აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს შორისი იყო პოზიტიური და
საქმიანი ურთიერთობები.
|
|
|
სწავლების საფეხური:საშუალო(მე-10
კლასი)
მოსწავლეთა რაოდენობა:
25 მოსწავლე(არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს სპეციალურ მიდგომას)
დამხმარე სახელმძრვანელო:მონაწილეობა
სკოლის თვითმართვველობაში.
თემა:დისკრიმინაციისაგან
და სტერეოტიპებისაგან თავისუფალი გარემო. დისკრიმინაცია სქესის საფუძველზე და გენდერული
თანასწორობა.
მიზანი:
ცოდნა:მოსწავლეები
ისწავლიან, გაიაზრებენ სტერეოტიპების უარყოფით
გავლენასრომელიც იწვევს გენდერულ უთნასწორობას რაც დისკრიმინაციის
საფუძველი ხდება.
უნარჩვევები:მოსწავლეები
შესძლებებნ სტერეოტიპების იდენტიფიცირებას და
მათი სწორი ღირებულებებით ჩანაცვლებას
დამოკიდებულებები:
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ უარყოფითი
დამოკიდებულება ადამიანის უფლებათა
დარღვევის ფაქტებზე ასევე
კრიტიკული და უარყოფითი მიდგომა სტერეოტიპებისადმი.
გაკვეთილი სტრუქტურირდება კონსტუქტივისტული გაკვეთილის პრინციპით.
სტრატეგია:
პირდაპირი და არაპირდაპირი სწავლების მონაცვლეობა.
დედუქციური და ინდუქციური მიდგომა.
გაკვეთილის მსვლელობა
გაკვეთილს ვიწყებ ორგანიზაციული საკითხით(სიის ამოკითხვა),
მოსწავლეებს ვაცნობ გაკვეთილის თემასა და მიზანს, ასევე წინასწარ ვეუბნები თურა მეთოდით
და რომელ აქტივობებში შეფასდებიან, შეფასების
რუბრიკებს მოსწავლეები იცნობენ და გამოკრული მაქვს თვალსაჩინო ადგილას.მოსწავლეთა პროვოცირებას
ვიწყებ გონებრივი იერიშის მეთოდით, ვსვამ
კითხვას:
4. ჯანსაღ სამართლებრივ გარემოში რისგან უნდა ვიყოთ დაცულები, თავისუფლები?
პასუხების მოსმენის შემდეგ
მოსწავლეებს ვთხოვ
დაფისერთმხარესჩამოწერონ
საზოგადოებაშიარსებულ მოსაზრებებზე
დაყრდნობით
ისთვისებები
რომლებიცახასიათებთმამკაცებსდა
მეორემხარესასევესაზოგადოებრივიაზრისგათვალისწინებითქალებისდამახასიათებელითვისებები. შემდგომვთხოვ
მოსწავლეებს ცალცალკეგანიხილონერთი
სქესისათვისმინიჭებულიეპითეტებირამდენად შეიძლება მეორე
სქესსაც აღწერდეს? მოსწავლეთა პასუხებს ვაჯამებ,
ვამთლიანებ და გადავდივარ ახალი თეორიული მასალის განხილვაზე.
თემა: დისკრიმინაცია
სქესის საფუძველზე და გენდერული თანასწორობა.
სიტყვა ,,გენდერი“
სქესს ნიშნავს. სქესი-ადამიანის ბიოოგიური,
გენეტიკური და ფიზიოლოგიური თვისებებია რომელიც გვიჩვენებს ადამიანი მამრია თუ მდედრი.
ბიოლოგიური სქესი უცვლელია და დაკავშირებულია რეპროდუქციულ ფუნქციებთან, მაგ: ქალს
შეუძლია ბავშვის გაჩენა, კაცს-არა. კიდევ ერთი განსხვავება კაცის მუსკულატურა უფრო
ძლიერია ვიდრე ქალის.
ცნება ,,გენდერი“
არის სქესის სოციალური და კულტურული ინტერპრეტაცია, ანუ ის რასაც საზოგადოება, ტრადიციები,
რელიგია კარნახობს ქალს და კაცს, თუ რა ადგილი უნდა დაიკავონ საზოგადოებაში, რომელ
საქმეს მოკიდონ ხელი, საზოგადოება მათ ანიჭებს გარკვეულ როლს, პასუხისმგებლობას, რის
გამოც ხშირად სტერეოტიპების მსხვერპლი ხდებიან.
გენდერის კატეგორიები ნორმატიულია, რაც იმას გულისხმობს,
რომ წინასწარაა განსაზღვრული რა უნდა აკეთონ მამაკაცებმა და ქალებმა და როგორ უნდა
მოიქცნენ ისინი.ამ გვარად გენდერი გულისხმობს ნორმებს როგორია ,,კარგი ქალი“ ან ,,ნამდვილი
მამაკაცი“
რა როლის შესრულებას და პასუხისმგებლობას ელიან მამაკაცებისა
და ქალებისაგან?
რომელია მისაღები ქცევა, საქმიანობა, თვისუფლება და
შეზღუდვები კაცებისა და ქალებისათვის?
მაშასადამე როგორც ზემოთ ვახსენე გენდერული კატეგორიები
ნორმატიულია, ანუ ისინი წინასწარ განსაზღვრავენ მამკაცებისადა ქალების ქცევას. სწორედ
ამიტომ, ამ ნორმების დარღვევა გარკვეულ საფასურს მოითხოვს. იმ ქვეყნებში, თემებსა თუ
ოჯახებში, სადაც ნორმები ძალიან მტკიცეა, ნორმების დარღვევას შესაძლოა სასჯელი ან ძალადობა
მოჰყვეს. როდესაც ნორმა ირღვევა და პიროვნება არ იქცევა ნამდვილი მამაკაცივით, ან ნამდვილი
ქალივით ის შესაძლოა უცნაურ ადამიანად მიიჩნიონ.
გენდერული განხვავებები ყველა საზოგადოებაში იჩენს თვს,
მაგ: ახალშობილს სქესის მიხედვით ურჩევენ ტანსაცმლის ფერს, სათამაშოებს, ბიჭს აუციებლად
ფისტოლეტი და მანქანა, გოგონას თოჯინასადა ა. ს. შ.
გენდერის მთვარი განმსაძღვრელია რელიგია, კულტურა და ტრადიციები
თეორიული მასალის გადაცემის შემდეგ დისკუსიის საშვალებით შევეცდები მოსწავლეებმა უპასუხონ შემდეგ კითხვებს
1.რასნიშნავსსტერეოტიპი
დაროგორ
ზემოქმედებსიგიადმიანებზე?
2.როგორიქმნებასტერეოტიპი?
3.რაზიანიმოაქვსგაუაზრებელსტერეოტიპებსდა
რაკავშირშია
ისინიადამიანისუფლებებთა
დისკუსიის დასრულების
შემდეგ კლასი იყოფა 3 ჯგუფად თითოეულ ჯგუფს
ეძლევა დავალება ოჯახში ძალადობის შემთხვევა ქართული მხატვრული ლიტერატურულიდან(,,შუშანიკის წამება“,
,,ხევის ბერი გოჩა“, ,,ნატვრის ხე“) ამ მიზნით თითოეულ ჯგუფს დაურიგდებათ საქრთველოს კანონის ,,ოჯახში ძალადობის აღკვეთის,
ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ“ ასლები. მოსწავლეებმა
შემდეგი საკითხებს შესახებ უნდა იმსჯელონ:
1.რა სახის ძალადობას აქვს ოჯახში ადგილი?
2.ვინ არის მოძალადე?
3.რა მდგომარეობაშია მსხვერპლი?
4.ვის შეიძლება მიმართოს დახმარებისათვის მსხვერპლმა?
5.რა რეაქცია აქვს საზოგადოებას/ გარემოცვას ამ შემთხვევაზე?
6.როგორ აფასებდნენ ასეთ შემთხვევას წარსულში და დღეს?
პრეზენტაციების დასრულების შემდეგ გაკვეთილს ვაჯამებ
შემდეგი კითხვებით:
1.რაფაქტორებიგანაპირობებსსამივეშმთხვევაშიადამიანისუფლებეისდარღვევას?
2.არისთუარასაზოგადოებაბრბო?
შემდგომ ვაფასებ მოსწავლეებს და ვაძლევ საშინაო დავალებას
ინდივიდუალურად.
,,ბარბარეერისთვი-ჯორჯაძის“ბიოგრაფიისადა
მისიწერილისწაკითხვადა
დამუშავება.
დავალების შესრულებისას მოსწავლეებმა ასევე უნდა იმსჯელონ შემდეგ საკითხებზე:
1.რა მიზზებს
ასახელებს ბარბარე ქალთა საზოგადოებრივ უმოქმედობაზე?
2.როგორ შეიძლება
ამ მიზეზების აღმოფხვრა?
3.როგორ ხედავთ
დეღეს ქალების როლს ქვეყნის განვითარებაში?
4.გაიხსენეთ ქალები,
რომლებიც საქართველოში და საერთშორისო ასპარეზზე მოღვაწეობდნენ საზოგადოებრივ/პოლიტიკურ
პროცესებში. რაფაქტორებმა განაპირობა მათი ჩართულობა?რაწარმატებებს მიაღწიეს მათ და
რა ბარიერები ჰქონდათ?
N
|
აქტივობა
|
მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
I
|
გამოწვევის
ფაზა
|
|
|
|
|
|
1.
|
მასწავლებელი სვამს შეკითხვას:
ჯანსაღ
სამართლებრივ
გარემოში რისგან უნდა ვიყოთ დაცულები, თვისუფლები?
|
კითხვა პასუხი
|
მთელი კლასი
|
|
2 წთ.
|
დასახელებულ თემაზე მოსწავლეთა ცოდნის საწყისი გამოვლენა ინტერესების
აღძვრა,ემოციების გააქტიურება;
ახალ თემაზე ფიქრისთვის კლასის მობილიზება.
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს
დაფის ერთ მხარესჩამოწერონ
საზოგადოებაში არსებული მოსაზრებებზე
დაყრდნობით
ის თვისებები
რომლებიც ახასიათებთ მამკაცებს და
მეორე მხარეს ასევე საზოგადოებრივი აზრის გათვალისწინებით ქალების დამახასიათებელი
თვისებები. შემდგომ მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს ცალცალკე განიხილონ ერთი
სქესისათვის მინიჭებული ეპითეტები რამდენად შეიძლება მეორესქესსაც აღწერდეს?
|
გონებრივი იერიში
|
მთელ კლასთან ერთად
|
დაფა
ცარცი
|
5 წთ.
|
ინტერესების ღძვრა, ემოცოების გააქტიურება: ახალ თემაზე ფიქრისათვის კლასის მობილიზება.
|
II
|
სიღრმისეული
წვდომა
|
|
|
|
|
|
4
|
მასწავლებელი იწყებს თეორიული მასალის განხილვას სქესისა და გენდერის
რაობაზე.
თეორიული მასალის მიწოდების შემდეგ მასწავლებელი უკუკავშირის
ათვის სავამს შეკითხვებს:
1.რას ნიშნავს სტერეოტიპი
და როგორ
ზემოქმედებს იგი ადმიანებზე?
2.როგორ იქმნება სტერეოტიპი?
3.რა ზიანი მოაქვს გაუაზრებელ სტერეოტიპებს და
რა კავშირშია
ისინი ადამიანის უფლებებთან?
|
მინი ლექცია
კითხვა პასუხი
|
მთელ კლასთან
ერთად
|
|
5 წთ
6წთ
|
|
5.
|
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს
დაჯგუფდნენ და თითოეულ ჯგუფს
ეძლევა დავალება
ქართული
მხატვრული
ლიტერატურიდან
ოჯახში ძალადობის შემთხვევა შეარჩიონ და შემდეგი საკითხების შესახებ
იმსჯელონ,
შეკითხვები დამხმარე სახელმძღვანელოში
არის მოცემული
დავალება 2.2.
1-ჯგუფი:
,,შუშანიკის წამება“
2-ჯგუფი
,,ხევისბერი გოჩა“
3-ჯგუფი
,,ნატვრის ხე“
ჯგუფებმა დავალება პრეზენტაციის სახით უნდა წარმოადგინონ
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ჯგუფური მუშაობა
|
დამხმარე სახელმძ
ღვანელო,
ფლიფჩა
რტის ფურც
ლები,
მარკერე
ბი,
წებოვანა.
|
20 წთ
|
ახალი და ძველი ცოდნის
დაკავშირება,
სიღრმისეული
გააზრება, თნამშ
რომლობის
უნარების,
რიტიკული
აზროვნების
განვითარება
|
|
რეფლექსია
|
|
|
|
|
|
5
|
მასწავლებელი კითხვების საშვალებით აჯამებს გაკვეთილის
1.რა ფაქტორები განაპირობებს სამივე შმთხვევაში ადამიანის უფლებეის დარღვევას?
2.არის თუ არა საზოგადოება ბრბო?
|
კითხვა პასუხი
|
მთელი კლასი
|
|
3 წთ
|
ახალი ცოდნის
გამთლიანება, გააზრება, ცხოვრებისეულ მოვლენებთან დაკავშირება.
|
6
|
ბარბარე ერისთვი-ჯორჯაძის ბიოგრაფიისა და
მისი წერილის წაკითხვა და
დამუშავება
|
საშინაო დავალება
|
ინდივიდუ
ალურად
|
დამხმარე
სახელმაძ-
ღვანელო
გვ.29
|
1წთ
|
|
შეფასების ტიპები და მეთოდები: განმსაზღვრელი
შეფასებით შევაფასებ
მოსწავლეებს რომელიც მიიღებს პრეზენტაციაში მონაწილეობა.
განმავითარებელი შეფასებისათვის გამოვიყენებ უკუკავშირს.
უკუკავშირის თვითშეფასების
რუბრიკა
პრეზენტაციის
შეფასების რუბრიკა
მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში ენიჭება ნული ან ერთი
ქულა და საბოლოო
ქულის გამოსაყვანად
ითვლება მათი ჯამი. მაქქსიმალური ჯამი არი ათი ქულა
კრიტერიუმები
|
0-1-2
|
საინტერესო შესავალი
|
|
საუბრობს გამართული ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას
|
|
ადარებს მოვლენებს წარსულსა და აწმყოში
|
|
შემოქმედებითი უნარი
|
|
დროის ლიმიტი
|
|
ჯამი
|
|
საგანი
გაკვეთილის
თემა
|
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
თემა:კონსტიტუცის
არსი და მნიშვნელობა
|
მასწავლებლის/
მასწავლებლების
სახელი
გვარი;
|
ნინო დოლიშვილი
|
სწავლის საფეხური;
|
საბაზო საფეხური. IX-კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი;
|
კლასში არის 23 მოსწავლე და არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს სპეციალურ მიდგომას.
|
სასწავლო მიზნები
მოსალოდნელი
შედეგები
|
გაკვეთილის
მიზანი:
მოსწავლეები გაეცნობიან და გაანალიზებენკონსტიტუცისარსსა და მნიშვნელობას,
გაეცნობიან და განიხილავენ საქართველოს კონსტიტუციის თავებს, იმსჯელებენ მოქალაქის
უფლებებზე და მოვალეობებზე;
გაკვეთილის
მისაღწევი შედეგები:
სტანდარტი: მოქ.IX.9. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციური უფლებები და თავისუფლებები, მოვალეობები და პასუხისმგებლობები.
|
საქართველოს
#
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
აქტივობის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი
|
|
გამოწვევის
ფაზა
|
|
|
|
|
|
1
|
გაკვეთილს ვიწყებ თემისა და მიზნის
ფორმულირებით; ვაცნობ მოსწავლეებს თუ რომელი კრიტერიუმებით შეფასდებიან ;
შემდეგ ვეკითხები მოსწავლეებს:
1. რა გსმენით კონსტიტუციის შესახებ?
თქვენი აზრით, როგორი დოკუმენტი
უნდა იყოს კონსტიტუცია, რა უნდა ეწეროს მასში?
|
გონებრივი
იერიში
|
მთელ კლასთან ერთად
|
დაფა, ცარცი
|
6წთ
|
მოსწავლეთაწინარე ცოდნისგამოვლენა, მოტივაციისაღძვრა,
ინტერესებისგააქტიურება;
|
|
სიღრმისეული
წვდომა
|
|
|
|
|
|
2
|
გონებრივი იერიშით გამოკვეთილი მოსაზრებების შეჯამებისა და უკუკავშირის
შემდეგ ვიწყებ ახალი თემის განხილვას, ვსაუბრობ კონსტიტუცის არსსა და მნიშვნელობაზე,
განვიხილავკონსტიტუციებს ფორმის მიხედვით, მოქმედების ვადის მიხედვით,კონსტიტუციაში
ცვლილებებისა და დამატების შეტანის მიხედვით და ბოლოს,ქვეყანაში მოქმედი კონსტიტუცის სტრუქტურის გაცნობაზე (თუ რამდენი
თავისა და რამდენი პრიმა მუხლისაგან შედგება).
|
მინი ლეცია
|
მთელ კლასთან ერთად
|
კომპიუტერი, პროექტორი; Power
Point-ის საპრეზენტაციო ფაილი;
|
7წ.
|
თემასთან დაკავშირებით,
ახალი ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება
|
3
|
კლასსვთხოვ შექმნან 4 ჯგუფი,
ჯგუფებს ვუნაწილებ კონსტიტუციის1-1თავსდა ვაძლევ ინსტრუქციას: ინდივიდუალურად გაეცნონ
მითითებულ თავებს, შემდეგ იმსჯელონ ჯგუფში მათ შინაარსსა და მნიშვნელობაზე მოქალაქის
უფლებებისა და მოვალეობების თვალსაზრისით; მოამზადონ პრეზენტაცია;
ჯგუფების პრეზენტაციები;
შეჯამება;
|
დოკუმენტის ანალიზი
|
ჯგუფური
|
საქართელოს კონსტიტუციის ქსერო ასლები, ფლიფჩარტები, მარკერები
|
25წთ
|
მოსწავლე იცნობს კონსტიტუციის სტრუქტურასა და შინაარსს;
მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს
საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციური უფლებები და თავისუფლებები, მოვალეობები და პასუხისმგებლობები.
|
|
რეფლექსია
|
|
|
|
|
|
6
|
დასკვნით ეტაპზე მოსწავლეებს ვურიგებ პატარა ფურცლებს და ვთხოვ, ახალ
თემასთან დაკავშირებით, დაწერონ კითხვები,
რომელსაც გაუცვლიან მეზობელ წყვილს და უპასუხებენ ერთმანეთის შეკითხვებს.
|
კითხვა- პასუხი
|
წყვილებში
|
ფერადი ფურცლები
|
5წთ
|
მოსწავლეები ერთმანეთთან აკავშირებენ ძველ და ახალ ცოდნას;
მოსწავლეებს უვითარდებათ კრიტიკული აზროვნების უნარი;
|
7
|
საშინაო დავალება :მოსწავლეებს ეძლევათ არჩევანის გაკეთების უფლება
მოამზადონ მოკლე შინარსობრივი პრეზენტაცია კონსტიტუციის მომდევნო რომელიმე
თვის შესახებ და იმსჯელონ მის მნიშვნელობაზე
|
პრეზენტაცია
|
ინდივიდუალური
|
ინტერნეტი.
|
2წთ
|
|
შეფასებისტიპებიდამეთოდები:განმსაზღვრელი და განმავითრებელი.
მოსწავლეები განმსაზღვრელი ქულით შეფასდებიან პრეზენტაციაში.
განმავითარებელიშეფასებისათვისგამოვიყენებ თვითშეფასების
რუბრიკას.
კრიტერიუმები
|
0
|
1
|
2
|
საინტერესო შესავალი
|
|
|
|
კვლევების/ნაშრომის წარმოჩენის უნარი
|
|
|
|
შემოქმედებითი უნარი
|
|
|
|
აუდიტორიასთან კონტაქტი
|
|
|
|
ინფორმაციის ფლობის უნარი (ადეკვატური კითხვა-პასუხი)
|
|
|
|
ჯამი
|
|
|
|
ამ შემთხვევაში, მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში ენიჭება ნული , ერთი ან ორი ქულა და საბოლოო ქულის გამოსაყვანად ითვლება მათი ჯამი. მაქსიმალური არის 10 ქულა.
ჯგუფური მუშაობის
თვითშეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
დიახ
|
არა
|
ჯგუფმა სამუშაოს
მიზანი კარგათ გააცნობიერა.
|
|
|
სამუშაო ორგანიზებული
იყო, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად და თანბრად გადანაწილდა.
|
|
|
ჯგუფის ყველა
წევრი იყო აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს შორისი იყო პოზიტიური და
საქმიანი ურთიერთობები.
|
|
|
თავისუფალი გაკვეთილის სახელწოდება: „ინტერაქტიული შემეცნებითი აქტივობები“
ინოვაციური
ტექნოლოგიების გამოყენება, სლაიდშოუების პრეზენტაციის
სახით, ტელე და ბეჭდური მედიის ჩართვა,, ჟურნალ-
გაზეთების ანალიზი, , მინი ლექციისა და კვლევის ანალიზი, კვლევის მეთოდის დადებითი
შედეგები, როლური თამაშის მნიშვნელობა და შედეგი,საჯარო
პოლიტიკის ანალიზი, სათემო ინიციატივები და ჩართულობა, მოხალისეობა .
„არასრულწლოვანი, დანაშაული, პრევენცია”
სამართალდამცავებთან
თანამშრომლობა,სამოქალაქო განათლების სწავლა,სწავლების პროცესში სამართლებრივი კულტურის
საკითხებზე.
ჩემი მიზანია არასრულწლოვანთა მიერ დანაშაულის ჩადენის პრევენციაზე ორიენტირებული, ინტელექტუალური, შემეცნებითი,
აქტივობების მხარდაჭერა,მოსწავლეთა ინტერესებიდან
გამომდინარე.
“ბულინგი”,
„ძალადობა“, „კიბერ დანაშაული“,
მავნე
ჩვევები: „ალკოჰოლიზმი და ნარკომანია“
„იმიტირებული სასამართლო პროცესები
„
-მოსწავლეთა
გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებაკერძოდ
-
„წიგნიერების
განვითარება“, - რომლის
მიზანია, ყველა ასკის ინდივიდს დაეხმაროს ,კვლევისა
და უნარების
განვთარებაში,
რაც განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია, ხელი შეუწყოს, კრიტიკული აზროვნებისა და ეფექტური
კომუნიკაციის მქონე აქტიური მოქალაქის ჩამოყალიბებას.
თავისუფალი გაკვეთილის თემის მოკლე მიმოხილვა:
სსიპ. ნიკო ბაგრატიონის (ბურის) სახ. მცხეთის მუნიციპალიტეტის,
მუხრანის #1 საჯარო სკოლის სამოქალაქო განათლებისა და სამოქალაქო თავდაცვა
და უსაფრთხოების პედაგოგმა, მე ნინო დოლიშვილმა, გადავწყვიტე მონაწილეობა მივიღო თქვენს
მიერ გამოცხადებულ პროექტში.
ჩემი თავისუფალი გაკვეთილის თემა გახლავთ:
„არასრულწლოვანი, დანაშაული ,პრევენცია“
კერძოდ საგაკვეთილო პროცესი გაწერილი
იქნება თემების მიხედვით.
„ბულინგი“, „ ძალადობა“,“კიბერ დანაშაული“, „ალკოჰოლიზმი და ნარკომანია“,
„ იმიტირებული სასამართლო პროცესი“
ჩემი გაკვეთილის თემა შეეხება
არასრულწლოვანთა მიერ დანაშაულის ჩადენის პრევენციაზე ორიენტირებულ აქტივობების მხარდაჭერას.
ყველა გაკვეთილს ეყოლება , წინასწა მოსწავლეებთან
შეთანხმებული და მათთვის სასურველი სტუმარი, რომელიც ისაუბრებს მათ მიერ შერჩეულ საინტერესო
თემებზე.
მოსწავლეები სრლიად
თავისუფალი იქნებიან საგაკვეთილო
პროცესში, კლასში სავალდებულო არ იქნება
მერხზე ჯდომა, მათ შეეძლებათ კლაში დივანზე, კომფორტულ გარემოში ყოფნა.
დიდი სურვილი მაქვს , თავისუფალ გაკვეთილს დაესწროს მათი მშობლები
ბებიები, ბაბუები, სკოლის ადმინისტრაცია, ადილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები,
სოფელ მუხრანში მდებარე პოლიციის ქვედანაყოფების
წარმომადგენლები ,არასრულწლოვანთა ხაზით მომუშავე
პოლოციელები, ბიზნეს სექტორი,სოფლის გამგებელი, და ასე შემდეგ.
რაც შეეხება ჩემს გადაწყვეტილებას თემის არჩევასთან დაკავშირებით, ვფიქრობ
სწორი გადაწყვეტილება მივიღე, რადგან აუცილებელია
,მოსწავლეები სკოლიდანვე გაერკვნენ კანონის მნიშვნელობაში,თავის სამართლებრივ უფლებებსა
და მოვალეობებში, კანონთან დაახლოებით მოზარდებს გამოუმუშავდებათ სამართლებრივი ფასეულობები.
სამართლებრივ საზოგადოებას ,რომლის თვითოეული
წევრი, აღიარებს იცავს და ჩართულია კანონის შექმნაში,შეუძლია მოქალაქეებზე ზრუნვა.
ჩემი თავისუფალი გაკვეთილის მიზანია:
მოსწავლეების სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლება.
კანონის ცოდნა,აღიარება და მხარდაჭერა.
კანონმორჩილი მოქალაქის აღზრდა.
მე ,როგორც სპეციალობით იურისტს და პედაგოგს,
დიდი სურვილი მაქვს სამთავრობო სტრუქტურების
,ადგილობრივი თემის, არასამთავრობო ორგანიზაციების, საჯარო სკოლების, კერძო სექტორისა
და საერთაშორისო საზოგადოების თანამშრომლობის გზით ხელი შეუწყოთ მოზარდთა შორის დანაშაულის
პრევენციას, საზოგადოების სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლება
დიდი სურვილი მაქვს, მოსწავლეებმა გააანალიზონ საკანონმდებლო მოთხოვნების
და მათ გარემოში არსბული რეალობის ურთიერთშესაბამისობა,გერკვნენ არსებულ პრობლემებში,
შეაფასონ მათი გამომწვევი მიზეზები და მოსალოდნელი შედეგები. დაფიქრდნენ გადაჭრის გზებსა
და ამ პროცესში საკუთარ პასუხისმგებლობაზე, მიღებული ცოდნა გამოიყენონ ცხოვრებაში.
გაკვეთილებზე მოვიწვწვ
სამართადამცავებს, არასრულწლოვანებთან მომუშავე ხაზით.რათა მოსწავლეებმა, მიღებული
ინფორმაციის საფუძველზე სრულიად და მართებულად განახორციელონ კანონით ასაკის შესაბამისად
მინიჭებული უფლებები და დაკისრებული მოვალეობები.
ვგეგმავ ჯგუფურსამუშაოს,
სიტუაციური თამაშების განხილვას,მოდელირებული სავარჯიშოებს. პრეზენტაციას,დისკუსიას,
გონებრივი იერიშს. გსკვეთილზე გამოვიყენებ სწავლების აქტიურ მეთოდებს. ბლუმის ტაქსონომიას.
შეფასების ყველაზე ზედა დონე აზროვნებას მოითხოვს.გაკვეთილის დაგეგმვისას
გამოვიყენებ სამფაზიან მოდელს. სხვა და სხვა სახის ლექსიკონს.
კვლევა
მოვახდინე საჭიროებების იდენტიფიკაცია.პრობლემიდან გამომდინარე მოსწავლეებს
დაუსვი შეკითხვები ,მივიღე პასუხები,ვაღიარებ (არც ,თუ ისე ობიექტური)
პრობლემის საჭიროების იდენტიფიკაციის, კვლევისა და დაკვირვებისთვის დავგეგმე აქტივობები,შევქმენი ზოგადი სქემა.
მონაცემების შეგროვება ,
მონაცემთა ჩაწერა,
მონაცემთა ორგანიზება,
მონაცემთა ინტერპრეტაცია, გავაკეთე კვლევის შედეგების პრეზენტაცია.
პრობლემის / საკითხის აღწერა:
მოსწავლეებმა არ იციან რა არის დანაშაული, დანაშაულის სახეები.
ან შეიძლება,თუ არა მათი ასაკის
მოსწავლის სამართლებრივი დასჯა.
არ იციან რა არის ძალადობა,თანატოლის, მეგობრის, რას ნიშნავს ოჯახში ძალადობა,
მათ არ იციან დანაშაულის რისკის ქვეშ მყოფი მოსწავლეებისა და მათი ოჯახების
შესახებ.
არ იციან რა არის ბულინგი და როგორ
შეიძლება ძალადობისაგან თავის დაცვა...
მიმაჩნია , რომ სწორედ ეს პროექტი გახლავთ ამ პრობლემის პრევენცია
განსახორციელებისამუშაოები, აქტივობები:
სამართლებრივი უფლებებისა და მოვალეობების შესახებ, ცნობიერების ასამაღლებლად
განხორციელდება შემდეგი სახის ღონისძიებები:
თვისუფალი გაკვეთილის დაწყების ინფორმაციის გავრცელება,
სოფელში თემში მშობლებთან შეხვედრა , პრეზენტაცია- კომპანია
„შატო მუხრანნის „ საკონფერენციო დარბაზში, სადაც მოწვეული იქნებიან:
რესურსცენტრის თანამშრომლები,,
სოფლის გამგებელი,
ადგილობრივი პოლიციის
ქვედანაყოფების წარმომადგენლები.
სოფლის ექიმი
ფსიქოლოგი,
თავისუფალ გაკვეთილს სისტემატიურად
ეყოლება სტურები, რომლებთანაც მოსწავლეები
გამართავენ პანელურ დისკუსიებს, პრეზენტაციებს, დაუსვავენ კითხვებს მათთვის საჭირო და აქტუალურ
თემებზე.
შეხვდებიან მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში არსებულ არასამთავრობო ორგანიზაციებს:
ძალადობისაგან დაცვის ეროვნული
ქსელის მცხეთა -მთიანეთის კომიტეტის წევრებს. .......
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს დანაშაულის პრევენციის ცენტრის წარმომადგენლებს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა აცოციაციის
წარმომადგენლებს.
ა/ს ორგანიზაცია 42 -ე მუხლის
წევრებს.
გვეყოლება მაღალი რანგის სტუმრები, საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან,
ქალბატონი ანა დოლიძე.
ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ , საინფორმაციო ცენტრის დირექტორი ქალბატონი ქეთევან
ჩაჩავა.
სტუმარი საქართველოს ომბუცმენდის
აპარატიდან.
პროექტ „ ერთად შევეგებოთ
ევროპას“ ხელმძღვანელი ბატონი თენგო გოგოტიშვილი.
საქართველოს ახალგაზრდა
კრიმინოლოგთა ასოციაცია - ბატონი თენგო შენგელიას
ხელმძღვანელობით იზრუნებს იმიტირებული სასამართლო
პროცესების მოწყობაზე ,სადაც აქტიურ მონაწილეობას მიიღებენ ჩვენი სკოლის მოსწავლეები.
პროექტ
„მოხალისე ლექტორის“ წარმომადგენლები,
მოსწავლეებს ჩაუტარებენ ლექცია სემინარებს,
გარემოს დაცვით თემაზე.
სოფ. მუხრანში
მდებარე პოლიციის ქვედანაყოფიდან მოწვეული
იქნებიან ,არასრულწლოვანთა ხაზით მომუშავე პოლიციელები, რომლებიც მოსწავლეებს გააცნობენ,
საქართველოს სისხლისსამართლის კოდექსიდან -
არასრულწლოვანის სისხლისამართლის პასუხისმგებლობას“
მოეწყობა - სასწავლო
შემეცნებიტ ექსკურსიები:
თბილიში-- ნატოსა
და ევროკავშირის საინფორმაციო ცენტრში.
პოლიციის აკადემიაში --ომბუცმენდის
ოფისში.--
გამოყენებული რესურსები
საქართველოს კონსტიტუცია.
საქართველოს სისხლისამართლის
კოდექსი.
სამოქალაქო კოდექსი.
საქართველოს ადმინისტრაციულ
სამართალდარღვევათა კოდექსი.
საქართველოს კანონი
პოლიციის შესახებ.
საქართველოს შრომის
კოდექსი.
გაეროს ბავშვთა უფლებების
კონვენცია.
საქართველოს სტატისტიკის
ეროვნული ბიუროს მონაცემები
შედეგი, დასკვნა:
კანონის ცოდნა, აღიარება
და მხარდაჭერა.
კანონმორჩილი მოქალაქის
აღზრდა.
დანაშაულის პრევენცია.
მთავარი გზავნილი:
მოსწავლეების სამართლებრივი
განათლება.
მოზარდებში სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლება,რომელიც დაეფუძნება,
წესრიგისა დაკანონდარღვევის,მავნე ჩვევებისა და ძალადობის მიმართ სწორი დამოკიდებულებების
ფორმირებას.
Комментариев нет:
Отправить комментарий